Historie

SK Tichá - 1944

První průkopníci fotbalu se objevují již ve dvacátých létech. Ale fotbal byl zatím považován za jeden z méně hodnotných sportů. V době druhé světové války hledala mládež útěchu ve fotbalu. Příznivců tohoto sportu stále přibývalo, a tak v roce 1943 začali nadšenci fotbalu budovat hřiště v dolní části obce na pozemku pana Šrámka. Na úpravě hřiště se pracovalo velmi intenzivně, aby mohlo být co nejdříve otevřeno. Činnost fotbalových nadšenců bylo nutno řídit. V dubnu 1944 byl založen samostatný fotbalový klub S.K. Tichá.

První zvolený výbor:
předseda Bohumil Mladěnka
I. místopředseda Alois Drozd
II. místopředseda Karel Bordovský
jednatel Josef Vašinek
tajemník František Kovařík
pokladník Jaroslav Petřík
účetní Josef Špaček
hospodář Alois Havel
I. zapisovatel František Švrček
II. zapisovatel Josef Petr
archivní pracovník Jan Lichovník
náčelník Miloš Fojtík
revizoři účtu - Ladislav Kašpárek, Alois Mičulek, Josef Havel, Josef Havel, Rudolf Hrbáč, Čeněk Žabka, Josef Petr

Jako každý nově vzniklý spolek, i S.K. Tichá neměl prostředky na svou činnost. Proto každý zakládající člen musel přispět peněžitým vkladem 500,-korun. Členům S.K. Tichá se podařilo po dvouletém úsilí vybudovat fotbalové hřiště, které bylo otevřeno 3.7.1945 slavnostním průvodem z horního konce obce.


Na první utkáni byl pozván divizní S.K.Beskyd Frenštát, právě při otevření hřiště. Toto první utkáni tichavských fotbalistů skončilo výsledkem 11:1 pro hosty. Poslední přípravné utkání před mistrovskou sezónou sehrála mužstva S.K. Tichá proti sobě. V té době byl totiž dostatek hráčů, takže existovala dvě družstva.

Avšak později do mistrovské soutěže bylo vybráno a přihlášeno jedno mužstvo, které v sezóně 1945-1946 hrálo v okrsku Valašské Meziříčí. Pro zajímavost uvádíme některá mužstva soutěže - Hrachovec, Poličná, Hostašovice, Černotín, Kelč u Hranic, Branky n.M.

Mužstvo hrálo se střídavými úspěchy a skončilo asi v polovině mistrovské tabulky. Do soutěže bylo přihlášeno i družstvo dorostu, toto se však během soutěže rozpadlo. Od mistrovské sezóny 1946 - 1947 je družstvo zařazeno pod okres Frýdek-Místek a hrálo II. třídu tamního okresu. Výkon mužstva od minulé sezóny stoupl natolik, že dokonce bojovalo o postup do I. třídy okresu (nynější okresní přebor). Také v následujícím roce bojovali fotbalisté o postup, ale opět chyběl pověstný krůček k postupu.

Po těchto počátečních úspěších se projevila krize v hráčském kádru a družstvo bylo v roce 1949 z mistrovské soutěže odhlášeno. V té době hrálo mužstvo jen přátelské zápasy. Tato situace trvala až do roku 1954, kdy se fotbalové družstvo opět přihlásilo do soutěže.


1945 - 1955

V roce 1950 došlo ke sloučení S.K. Tichá a TJ Sokol Tichá v jednu organizaci s názvem Tělocvičná jednota Sokol Tichá, který byl v roce 1960 změněn na název Tělovýchovná jednota Sokol Tichá. Oživuje se činnost fotbalového oddílu, přání členů se splnilo, družstva TJ Sokol Tichá hrají opět mistrovské soutěže.

V roce 1960 došlo v rámci nového územního uspořádání k přeřazení družstev oddílu kopané do nejnižších soutěží okresu Nový Jičín.

Hřiště vybudované v roce 1944 stále více nevyhovovalo potřebám tělovýchovné jednoty. Ve spolupráci MNV Tichá, orgánu tělovýchovy a TJ se započalo s výstavbou nového sportoviště. Přípravné práce začaly v roce 1967, s vlastní výstavbou v roce 1968. Sportoviště bylo vybudováno v akci „Z“ a na jeho výstavbě se podíleli nejen členové TJ, ale i mnoho občanů z Tiché. Vybudované dílo představovalo hodnotu přes 1,5 mil korun. Na výstavbě odpracovali občané více jak 30 000 hodin. Poděkování patří všem, kteří se na výstavbě nového sportoviště podíleli. Nový sportovní stánek byl slavnostně předán do užívání TJ při sportovním dni 1. července 1973.1971 - 1980

V sedmdesátých létech se zvyšuje aktivita v oddílu kopané. Ke každému družstvu je získán školený trenér, zvyšuje se náročnost a kvalita trenérské práce. Projevuje se také zlepšení materiálních podmínek TJ, hlavně zásluhou MNV Tichá.

Obě družstva kopané bojují v mistrovských soutěžích se střídavými úspěchy. Vedení TJ si stále více uvědomovalo, že bez stálé systematické práce od nejmenších žáků není možné budovat družstva, která by reprezentovala TJ ve vyšších soutěžích. Proto bylo do soutěžního ročníku 1970/71 přihlášeno do soutěže družstvo žáků. I když žáci po řadu let hráli nejnižší soutěž okresu, přesto se tato práce vyplatila. Úroveň dorostu se zlepšila a mnozí žáci, kteří počátkem 70 let s fotbalem začínali, úspěšně reprezentovali TJ nejen v dorostu, ale i v družstvu dospělých. V letech 1973-1975 působilo v Tiché také ženské družstvo.


Cílevědomá práce přináší své ovoce. Družstva dorostu a mužů postupují do okresního přeboru v mistrovské sezóně 1977 – 78. Po ukončení soutěže v červenci 1977 byl uspořádán sportovní den, jehož součástí byl zápas v kopané TJ Sokol Tichá – Baník Ostrava „A“. Utkání bylo odměnou všem obětavým členům za jejich práci.1980 - 1989

Pro sportovní činnost v tomto období je nemalou překážkou nevyhovující provizorní tělocvična. O stavbě nové se uvažovalo řadu let. Teprve v roce 1987 se v akci „Z“ začalo s výstavbou nové tělocvičny, tato byla v roce 1991 předána tichavské veřejnosti do užívání. Také na této akci se členové TJ podíleli svou bezplatnou brigádnickou pomocí.

Po sametové revoluci v r. 1989 došlo i ke vzkříšení fotbalu v Tiché. Po létech paběrkovaní v nižších okr. soutěžích se dala dohromady parta, která to dotáhla ze IV. třídy až do Župního přeboru.Vítězi poháru OFS NJ - 1997

Poprvé v historii se radovali hráči Tiché ze zisku okresního poháru v roce 1997. Přesné datum – 25.září 1997. Ve finálovém dvojutkání porazili svěřenci Luďka Pavelky Žilinu. V prvním utkání zvítězila Tichá jednoznačně v Žilině 4:0, v dom druhém na domácím hřišti 5:1.


SK Tichá - TJ Sokol Žilina 5:1 (3:0)

Branky: 16 min. Janáč Miroslav - 1:0, 30 min. hosté vlastní - 2:0, 35 min. Petr Stanislav - 3:0, 46 min. hosté Sedlák M. - 3:1, 60 min. Petr Daniel - 4:1, 80 min. Špaček Radim (pen)
Rozhodčí: Vrána Miloš, Lakomý Pavel, Březinský Andřej
Zajímavosti: 36 min. hosté neproměnili pokutový kop, 42 min. domácí neproměnili pokutový kop - Kovář Stanislav, 55 min. hosté neproměnili pokutový kopDva roky v Krajském přeboru

Připomeneme doposud největší klubový úspěch TJ Sokol Tichá. Zmiňovaným úspěchem máme na mysli dvouleté působení v Krajském přeboru. Na jaře roku 2001 se povedl našim fotbalistům úspěch největší, vybojovat postup do KP.

Hráči, kteří nastoupili za Tichou v KP: Badač Petr, Bobek Jan, Borucinski Artuš, Černošek Tomáš, Fusek Jakub, Humpolec Petr, Janáč Miroslav, Janáč Libor, Kaduch Pavel, Kovář Stanislav, Košelík Roman, Košelík Radim, Kupčík Lubomír, Lacko Marek, Machynka Pavel, Marek Martin, Petr Daniel, Piskoř Libor, Rajnoch Tomáš, Sobota, Petr, Špaček Radim, Šťasta Václav, Šťůrala Marián, Švrček Zdeněk, Štefek Dušan, Šťasta Václav, Vaněk Leoš, Vaněk Radim.
Trenéři: Bartoš Milan, Tománek Zdeněk
Vedoucí mužstva: Petr JosefŽupní přebor 2001/2002

12.místo, bilance (11-4-15), skóre 47:49, 37 bodů

Soutěž v sezóně 2001/2002 nesla název ŽUPNÍ PŘEBOR. Ročník 01/02 sliboval zajímavé boje, neboť v tomto roce usilovala o postup do vyšší soutěže hlavně dvě mužstva. Byly to týmy Hlučína a 1.FC Valašský Rožnov p.R. Na jaře roku 2002 se s postupu do vyšší soutěže nakonec radoval FC Hlučín, který nasbíral 77 bodů, a předčil tak o šest bodů svého konkurenta z Rožnova p.R, který nasbíral bodů 71.

Pojďme ale popořadě. Fotbalisté Tiché odehráli ve svém prvním ročníku hned několik výborných zápasů (např. domácí zápasy s Rožnovem p.R., Hlučínem, Fulnekem, Frenštátem p.R., Lichnovem atd.) V premiérovém působení jsme se mohli rovněž těšit z velké přízně fanoušků, kteří navštěvovali v hojném počtu jak domácí, tak také venkovní zápasy. Nebudeme-li počítat okolní derby, jednoznačně největší návštěva přijela na jarní klání s mužstvem FC Hlučín. V nedělním odpoledni zavítaly do Tiché hned tři hostující autobusy s hráči a fanoušky. V tomto zápase naši hráči sahali dlouho po bodu, jenomže favorizovaný Hlučín nakonec rozhodl o svém vítězství 2:1 v nadstaveném čase.

Naši hráči se v premiérové sezóně dokázali udržet mezi elitou a obsadili konečné 12. místo. Z celkových 30 zápasů dokázali jedenáctkrát zvítězit, čtyřikrát remizovali a patnáctkrát odešli poraženi. Jejich celkové skóre na závěru sezóny bylo 47 nastřílených branek a 49 obdržených.Krajský přebor 2002/2003

16.místo, bilance (5-6-19), skóre 27:63, 21 bodů

Působení v druhé sezóně 2002/2003 již pro náš klub tak příznivé nebylo. Po nevydařeném vstupu do soutěže, kdy jsme z desíti kol získali pouhé 3 body, za 3 remízy, nás ,,odsunulo“ do spodních pater tabulky. V úvodu soutěže jsme remizovat s Bruntálem (1:1), Bílovcem(1:1), Velkými Hošticemi(2:2)a prohráli s Lichnove (1:0), Mokrými Lázcemi (1:4), Frenštátem p.R.(1:2) Karvinou (4:2), Pustou Polomí (3:0) a Bohumínem (0:1). V dalších pěti zápasech jsme získali už jen bodů 7, za dvě vítězství a jednu remízu. Celkový počet bodů na našem kontě po podzimu byl 10.

Jarní boje nám dávaly ještě částečnou možnost záchrany, ovšem bylo nutné získat co nejvíce bodů. Dokázali jsme porazit Bruntál (2:0), Bílovec (0:1) a také Krnov (2:0), ovšem ze zbylých dvanácti zápasů jsme získali již pouze dva body za remízy s Lichnovem (1:1) a Dobrou(1:1). V ostatních případech jsme na body nedosáhli. Největší jarní debakly jsme utrpěli doma s Karvinou (0:5) a poté také ve Frenštátě p.R. (6:1) a v Porubě (7:0). Těmito výsledky tak bylo definitivně sečteno naše působení v KP. Soutěž společně s námi opustili celky Bolatic a Bílovce. Naopak o soutěž výše postoupilo mužstvo Mokré Lázce.

Z konečných 30-ti zápasů naši hráči pětkrát vyhráli, šestkrát remizovali a devatenáctkrát odešli poraženi. Tichá nastřílela 27 branek a obdržela 63 branek.

Střelci Tiché: Špaček Radim 8 g., Kupčík Lubomír 5 g., Košelík Radim 4 g., Petr Daniel 4 g., Štefek Dušan 2 g., Janáč Miroslav 2 g., Košelík Roman 1 g., Janáč Libor 1 g.Založení B mužstva

V roce 2008 založil klub TJ Sokol Tichá své B mužstvo, které působilo od sezóny 2008/2009 ve IV. třídě Okresního fotbalového svazu Nový Jičín. Po delší době se tak chodívalo na fotbal v Tiché jak v sobotu, kdy hrávalo své domácí utkání Béčko, tak také v neděli, na domácí zápasy Áčka. Zároveň i zápasy rezervního týmu se těšily z dobré divácké podpory a to hlavně v derby zápasech s Vlčovicemi, Bordovicemi apod. Rovněž také fungovala spolupráce mezi A a B mužstvem, když bylo zapotřebí doplnit kádr.


B mužstvo Tiché si nevedlo ve své první sezóně vůbec špatně. Z jedenácti účastníku obsadili hráči Tiché konečné 6.místo se ziskem 29 bodů a skórem 34 nastřílených a 33 obdržených branek. Šesté místo bylo zároveň nejlepším umístěním, kterého B tým Tiché dosáhl.

Šest sezón fungovalo B mužstvo Tiché samostatně a po problémech s hráčským kádrem se v od sezóny 2014/2015 spojilo s Kunčicemi p.O. Mužstvo Kunčic p.O. přešlo pod hlavičku již SK Tichá a tato spolupráce fungovala po dobu tří sezón. Od soutěžního ročníku 2017/2018 působí jen jeden mužský celek.Podruhé vítězi poháru OFS NJ - 2014

Tichá vítězem poháru v roce 2014. Tichavští fotbalisté předvedli v poháru parádní jízdu, na jejímž konci se mohli radovat ze zisku trofeje. Do odvety finále si přivezli do Fulneku jednobrankové manko (1:2), které již do přestávky zásluhou Gilara smazali. Po změně stran přidal čistý hattrick Ondřej Švrček a svěřenci trenéra Koblovského tak zvítězili na půdě svého soupeře jednoznačně 4:0.


Fotbal Fulnek - TJ Sokol Tichá 0:4 (0:1)

Branky: 53., 74. a 78. Ondřej Švrček, 34. Gilar Lukáš
Sestava Tiché: Pikulík - Štěpják, Janáč (86. Vaněk), Piskoř (68. M. Tománek), R. Švrček - Houšťava, Fojtík, Petřík, Zdarsa - Gilar (83. Vrána), O. Švrček.
Rozhodčí: T. Lakomý - P. Lakomý, Býma


2014 - 70 let
Utkání s Baníkem Ostrava

70 let fotbalu v Tiché! Na místním pažitu se proháněli Bolf, Bystroň, Veselý, Daněk či Samec.

V sobotu 19. července 2014 oslavil fotbalový klub TJ SOKOL TICHÁ 70 LET od svého založení. Akce, kterou navštívila početná část diváků, se opravdu vydařila.

Již v dopoledních hodinách byla zahájena soutěž Vaření gulášů, které se zúčastnilo 11 soutěžních týmů. Dopolední program poté dále nabídl přípravné utkání “A“ mužstva, ve kterém remizovali hráči Tiché s mužstvem Ostravice 2:2.Vrcholem sobotního odpoledne byl souboj mezi All Stars Tichá a All Stars FC Baník Ostrava. Hostující hráči potvrdili, že fotbal nezapomněli hrát ani v pokročilejším věku a v celém střetnutí jasně dominovali. Baník, za který nastoupilo několik slavných hráčů, porazil domácí výběr 5:2.


Výsledky ze slavnostního odpoledne:

Muži: TJ SOKOL TICHÁ – TJ Ostravice 2:2
Žáci: TJ SOKOL TICHÁ - FC Baník Ostrava 4:9
Dorost: TJ SOKOL TICHÁ - MFK Frýdek-Místek 5:1
All Stars: TJ SOKOL TICHÁ - FC Baník Ostrava 2:5


Ocenění členové TJ Sokol Tichá v rámci oslav: (předávající Stanislav Palacký, Vratislav Zeman)
Oldřich Genzer, Miroslav Havel, Josef Reček, Karel Kocourek, Jiří Hoffmann, Zdeněk Kahánek, Vlastimil Janáč, Milan Bartoň, Zdeněk Marek


75 let SK Tichá

Oslavy 75 let klubu SK Tichá proběhly společně s memoriálem Aloise Kupčíka, který se v Tiché pořádá co dva roky a je určený pro hráče nad 35 let. V roce 2019 se stali vítězi hráči Veřovic, na druhém místě skončily Trojanovice I., třetí Tichá "A" a čtvrtá Tichá "B". V pátečním svátečním dni, 5. července 2019 byli zároveň ocenění členové SK Tichá.


Ocenění členové SK Tichá v rámci oslav:
Vratislav Zeman, Dušan Kvita, Jiří Tománek, Zdeněk Tománek, Stanislav Kovář, Dušan Štefek, Mojmír Lacko, Leoš Vaněk

Aktuální články

Preview: Baník Albrechtice – SK Tichá (neděle, 16:00)

Před zápasem. 17.kolo ČPP I.A třídy sk B.

Seminář pro rodiče fotbalistů a fotbalistek

Již několikátý rok po sobě fotbalová asociace ČR vzdělává pod vedením lektorů FAČR hráče, ale i rodiče. V průběhu března a dubna...

NSA vyzvala kluby žádající v dotační výzvě Můj klub 2024

Národní sportovní agentura (NSA) zveřejnila Výzvu 18/2023 - Můj klub 2024, č. j.: NSA-0058/2020/A/211. Součástí procesu žádosti v rámci...